تبلیغات
ایده های امروز - حفاظت از جنگل ها

حفاظت از جنگل ها

تاریخ:یکشنبه 7 اسفند 1390-12:08 ب.ظ

درود بر شما

70 هکتار از جنگل های استان لرستان در آتش سوخت. چرا؟ بماند.

از بین رفتن جنگل ها به یک معظل بسیار بزرگ در حال تبدیل شدن است. مثل دهه 1370 شمسی ایران که نرخ رشد جمعیت برابر 3 درصد بود و دولت شروع به آموزش جمعیت تحت پوشش خودش مبنی بر استفاده از ابزارهای جلوگیری از بارداری برای کنترل جمعیت نمود. حال ماجرای از بین رفتن جنگل ها برعکس نرخ رشد جمعیت صادق است.

1) فکر می کنید جنگل های شمال ایران در دوره قاجاریه (قبل از شروع مدرنیته در ایران) از کجا آغاز می شد؟ جنگل های شمال ایران در زمان قاجار و حتی بعد دوره مشروطه از منطقه شمیرانات تهران آغاز می گشت و تا ساحل دریای خزر امتداد می یافت. اگر از بالا به دره های منطقه توچال و البرز نگاهی بیاندازید مناطق یا لکه های سبزی را خواهید دید که این نواحی بسیار کوچک با لکه های سبز، همان مناطق جنگلی سابق است. در مخیل هیچ کدام از ما نمی گنجد که زمانی این منطقه جنگل بوده و اگر این روند ادامه یابد در مخیل نوه های شما به هیچ وجه خاطراتی که از شمال رفتنان یا نقل گردش در جنگل های شمال که برایشان تعریف می کنید نخواهد گنجید! شاید به شما بگویند سنتان بالا رفته و بدلیل کهولت سنتان شروع به سفسطه گویی نموده اید!
باری، با آغاز مدرنیته، ویلاسازی و خانه سازی، شکار و خیلی عوامل دیگر باعث شده تا دیگر به منطقه شمیرانات جنگل نگوییم و در آینده نیز به جنگل های شمال ایران امروزی فقط شمال بگوییم و واژه جنگل را حذف نماییم.

2) در شمال غرب استان اردبیل یا شمال شرق استان آذربایجان شرقی منطقه ای مرزی بین ایران، ارمنستان و جمهوری نخجوان به نام قره داغ یا ارسباران (که معلوم نیست چرا ارسباران می گویند) وجود دارد. در کل علل پیدایش این ناحیه جنگلی وجود سه دریاچه اورمیه، خزر در ایران و سوان در ارمنستان و البته وجود رود ارس که باعث ایجاد مرز بین کشورها و جنگل ها شده است می باشد که باعث ایجاد رطوبت و ایجاد این نواحی جنگلی در آن محدوده گشته است. اگر به آن منطقه سفر نموده اید و یا تصاویر مربوطه را از گوگل مشاهده نمایید خواهید دید که در مرز ایران جنگل ها به صورت کچلی دیده می شوند و نشان از قطع درختان یا نابودیست.

ایده شماره 1: در کشور ارمنستان جریمه شکار غیرقانونی نزدیک به بیست هزار دلار و در ایران نزدیک به 300 تا 500 دلار می باشد. حداقل حقوق در ارمنستان را اگر 200 دلار در نظر بگیریم اگر شخصی با 200 دلار حقوق یک آهو را به صورت غیرقانونی شکار کند باید 10 سال کار کند تا بتواند 20000 دلار جریمه شکار آهو را پرداخت نماید. در حالیکه در ایران اگر همان شخص آهو شکار شده را بفروشد (قیمت آهو در ایران نسبتا گران است) می تواند علاوه بر پرداخت جریمه سودی نیز نسیب خود کند.

ایده شماره 2: اگر با یکی از محصولات خوراکی بسته بندی شده تولید اروپا مثل ایتالیا یا یونان موجه شدید به بسته بندی آن دقت کنید. و یا به محصولات بهداشتی نظیر دستمال کاغذی. در سال 2004 اتحادیه اروپا با معظل کنونی ایران مبنی بر نابودی جنگل ها و قطع بی رویه درختان جهت تولید کاغذ مواجه گردید، زیرا میزان کاشت درختان کمتر از میزان قطع درختان بود. لذا در مدت کوتاهی چیزی از جنگل ها باقی نمی ماند. در همان سال قانونی تصویب گردید مبنی بر اینکه شرکت هایی که محصولات آنها از کاغذ و مشتقات آن می باشد موظف هستند تا یک سوم محصولات خود را از مواد بازیافتی و دو سوم را از چوب درختان تهیه نمایند. با این کار نرخ کاشت و قطع درختان برابری می کرد. اگر به بسته بندی محصولات غذایی یا بهداشتی اروپا توجه نمایید خواهید دید که برروی بسته آنها نوشته شده که مثلا این دستمال کاغذی از مواد بازیافتی تهیه شده اما کاملا بهداشتی.

اگر ما در کشور خودمان بتوانیم قوانین حفاظت از مراتع و جنگل ها را اصلاح نماییم و از کشورهای نه دور بلکه همسایه الگو بگیریم می توانیم تا حدی از اتلاف جنگل ها جلوگیری نماییم.